Вітаю Вас Гість!
Субота, 04.05.2024, 10:33
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Bitcoin обмін

Моніторинг валют

Радіо онлайн

www.radiobells.com #radiobells_script_hash
—лушать радио онлайн

ГАЗЕТА

Статистика

Валюта

Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

ДРУЗІ САЙТУ

Вхід на сайт

Дзеркало Тижня

Каталог статей

Головна » Статті » Мої статті

Хвороби кролів та їх лікування

Відмінності хворого кролика від здорового

Не всі хвороби кролів супроводжуються вираженими симптомами, але побачити різницю між захворілим кроликом і здоровішим можна. А щоб не упустити з виду перші сигнали захворювання, тваринам необхідний систематичний огляд. Це роблять перед спарюванням, а також до й послу окролу. Після народження кроленят на початку  їх оглядають щодня, а потім раз в 14 днів. Більшість захворювань і методи їх лікування не дуже важкі, головне, не допустити розвитку ускладнень і вчасно ужити заходів.

Здоровіший кролик відрізняється своєю активністю й гарним апетитом. Головні ознаки здорової тварини:

- немає виділень зі слизуватих;

- хутро блищить;

- частота подиху близько 60 разів у хвилину;

- рівномірний пульс 120-160 ударів у хвилину;

- температура 38,5-39,5 градусів.

Якщо змінюється сеча або кал, то це може свідчити про захворювання, що почалося. Нормальні випорожнення чорні або темно-коричневі у вигляді горошин. Сеча теж повинна бути темною. Її відтінок залежить від типу корму.

Ознаки нездорової тварини

Кожне захворювання має свої відмітні ознаки, але існує ряд симптомів, що вказують на непорядки в організмі кролика. Якщо вони з’явилися у тварини, необхідно терміново звертатися до фахівця, щоб уникнути поширення хвороби на інших особин і вчасно приступити до лікування.

Багато хвороб починаються з такими симптомами:

  • нетипова поведінка;
  • кролик лежить із заплющеними очима;
  • тварина важко й часто дихає, увесь час прагне пити;
  • випадання вовни;
  • виділення з носа або очей;
  • поява утворів на тілі;
  • тварина паралізує, вона тремтить або б’ється в судорогах;
  • порушення туалету.

Типи хвороб кролів

Кролики можуть боліти численними захворюваннями, які можна поділити на такі групи:

  1. інвазійні;
  2. інфекційні;
  3. неінфекційні.

Найчастіші  – інфекційні хвороби кролів. Вони є самими небезпечними, оскільки інфікована тварина несе потенційну погрозу для життя інших.

Причиною інвазійних захворювань є паразити (гельмінти, кліщі й ін.), які, потрапляючи в організм, можуть поширюватися по ньому, викликаючи ураження різних органів і тканин. Проникаючи в тіло тварини, вони відкладають там личинки й розмножуються. Внаслідок цього відбувається падіж поголів’я кроликів.

Інфекційні хвороби поширюються внаслідок влучення мікробів або вірусів в організм кролика, або нашкірних паразитів. Перехворіла тварина часта стає носієм вірусу й несе небезпеку для інших.

Неінфекційні захворювання в основному пов’язують із неправильною годівлею, з порушенням вимог до змісту, температурним режимом. До них ставляться й усілякі забиті місця й травми. Неінфекційні хвороби не несуть загрози життю іншою тваринам – хворий кролик не заразний.

Кокцидіоз

Причина цього захворювання паразит кокциді, який вражає ЖКТ тварини. Є дві стадії розвитку хвороби: перша – в організмі кролика, друга – поза його межами, тоді збудник несе загрозу для тварини. Статистика показує, що причиною смерті кроликів в 70% випадків є кокцидіоз. Щоб цього не допустити, необхідна постійна профілактика й своєчасна діагностика.

Хвороба може розвиватися у двох формах: печіночної й кишкової. У першому варіанті хвороба може тривати близько 50 днів, протягом  яких у кролів буває понос і вони худнуть. Кишкова форма швидкоплинна – за 10 днів кролик умирає.

У період інкубації (2-3 дня) у гризуна спостерігається жовтяниця, кал має кров’яні домішки. Вік захворілої тварини може бути різним, але самі вразливі 2 – 4- місячні кроленята. Діагностувати захворювання можна тільки після аналізу калу на наявність збудника.

Лікувати кокцидіоз можна декількома способами. Можна давати тварині розчин йоду: дорослому 100 г 0,01% розчину в день із 25 дня вагітності, потім обсяг збільшують до 200 г у день 0,02% розчину. Курси по 10 днів кожний. Кроленята лікуються по тій же схемі, тільки обсяг розчину повинен бути в 2 рази менше. Другий спосіб – лікування водяним розчином сульфаніламідних препаратів. Давати кроликові розчин 2 рази в день протягом  5 діб.

Цистицеркоз

Захворювання викликається личинками цестоди. Воно вражає печінку і його ускладненням є перитоніт. Відсоток вимирання кроликів від цистицеркозу дуже високий, особливо серед молодняку. Зрілим паразитом личинка цестоди стає в організмі собаки, а кролик – проміжний носій.

Захворілий кролик млявий, у нього відсутній апетит. Поступово організм стає слабкіший й кролик гине. Коли йому зробити розтин, то можна побачити уражену печінку. На череві помітні множинні пухирці. Діагностувати захворювання можна за допомогою алергену, що вводиться під шкіру.

На жаль, лікування від цистицеркозу не існує. Потрібно проводити лише профілактичні заходи, щоб не допустити поширення збудника. Якщо в мертвого кролика виявлені уражені органи цестодами, то труп знищується. У кролячих господарствах не можна тримати собак, крім сторожових. Не допускати на території бродячих собак. У якості хімічної профілактики в корм тварин додають 10% мебенвет гранулят протягом  30-40 днів.

Пастерельоз  кролів

Це захворювання дуже швидке вражає все поголів’я, якщо в череді є хвора тварина. Вік захворілих може бути різний. Але джерелом інфекції може бути не тільки захворілий кролик, а також заражена їжа й предмети по догляду. Носіями пастерельозу бувають птахи й гризуни.

Коли кролик занедужує, у нього відзначається різке підвищення температури до 41-42 градусів. Стан їх пригноблений, подих прискорений. Хвороба ця скороминуча – через 1-3 дня температура тіла опускається до 33 градусів і кролик умирає. У цього захворювання може бути й хронічна форма, при якій з’являється гнійний риніт.

При розтині у хворої тварини відзначаються численні крововиливи всіх внутрішніх органів. Значно збільшена селезінка, а на печінці можуть бути омертвілі ділянки.

Лікують пастерельоз антибіотиками – біоміцином, левоміцетином і ін. У якості профілактики кроликам проводять вакцинацію.

Шкурки хворих кролів дезінфікують, а їх внутрішності утилізують. М’ясо можна вживати в їжу, коли його ретельно перевірити.

Міксоматоз кролів

Одна із самих небезпечної хвороби кролів. Буває вона 2 форм: вузликова й отічна. Перша форма характеризується появою невеликих вузликів, які виростають до розмірів горошини й обсипають тіло. Отічна форма проявляється у вигляді невеликих набряків, що з’єднуються згодом  в один великий набряк.

Найпоширенішими  місцями їх появи є голова, задній прохід і полові органі. Ще один характерний симптом – запалення оболонки ока. Тварина набуває виродливого зовнішнього вигляду і через 7-10 днів умирає. Лікування від даного захворювання немає. При перших сигналах міксоматозу слід повідомити ветслужбу. Хвора тварина підлягає ліквідації, а одяг людини, що мала з ним контакт, має бути продезінфікована. Кал необхідно закопати на глибину не менше метра.

Фасціольоз

Ця хвороба кролів має гостру й хронічну форму. У  кролика, що заразився, спостерігається висока температура, прискореність пульсу й подиху, у нього набрякають віка. Буває також набряклість живота й простору під щелепою. Хронічна форма ще характеризується сухістю й ламкістю деяких ділянок хутряного покриву. На слизуватих оболонках очей і рота з’являється жовтизна.

Збудник хвороби – гельмінт трематоди Fasclola hepatіca. Щоб діагностувати наявність збудника, проводять лабораторний аналіз калу.

Якщо район, де проживають кролики, уважається несприятливими в плані поширення даного паразита, то потрібно виключити вживання тваринами води із ставка або озера. Сіно, зібране з інфікованих територій, можна давати в їжу через півроку після косовиці.

Заражену фасціольозом печінку виварюють, щоб знезаразити, або утилізують на скотомогильнику.

Лістеріоз

Цією хворобою може заразитися як кролик, так і людина. Особливо в зоні ризику цієї хвороби вагітні кролиці. З’явившись один раз, це захворювання може осягати кроликів щороку  протягом багатьох років . Носіями інфекції є блохи, кліщі, воші.

Збудник може виживати в ґрунті, зерні, воді по кілька років. Місця розмноження теж різноманітні: вода, молоко, органи трупів, ґрунт і т.д. У природі носіями лістеріозу є багато гризунів.

В основному ця хвороба кролів має гостру й зверх гостру форму. У результаті її розвитку гине до половини поголів’я череди. Розтинаючи померлу тварину, можна помітити зміни в печінці – вона має темно-червоний колір, збільшена, з незамітними білими некротичними вузликами. Лімфовузли теж збільшені.

Діагностувати хворобу дорослих кролів неважко. Відходять тільки вагітні кролиці. Померлих тварин піддають кремації або закопують на 1 метр у глибину. Підстилку й залишки їжі теж спалюють. Клітки, де жили хворі тварини, ретельно дезінфікують. Лікують тільки не вагітних кролиць антибіотиками. Але результат малоефективний, а кролик, якого лікують, залишається небезпечним джерелом зараження для навколишніх. Тому краща профілактика – знищення тварини.

Туляремія

Виявити це захворювання може тільки ветеринар. Воно не завжди має чіткі ознаки, і багато в чому схоже зі стафілококом. Коли туляремія протікає в схованій формі, то зовнішніх ознак помітити неможливо.

Спочатку запальний процес поширюється на лімфатичні вузли, на яких згодом  виникають гнійники, згодом вони можуть лопатитися. Як правило  тварини, що занедужали, гинуть. Але в тих, хто переживе туляремію, виробляється стійкий імунітет.

Виявити збудника хвороби можна тільки в результаті бактеріологічного аналізу матеріалу. При розкритті померлої тварини можна спостерігати збільшення різних залоз (тазових, шийних, пахвових, лімфовузлів), які заповнені кров’ю. Тканини навколо залоз отічні. Селезінка, печінка, легені, черево покриті невеликими гнійниками.

Щоб не допустити захворювання, необхідно дотримувати правил санітарії. Регулярно знищувати мишей і пацюків у господарстві, боротися із комахами, які п’ють кров. Обов’язково потрібно використовувати спецодяг і дезінфікувати руки. Розтинати кролів тільки в рукавичках. Якщо в господарстві є хворі туляремією кролі, то необхідний 20- денний карантин. Ізолювати потрібно й кроликів, у яких є тільки підозра на хворобу. Трупи й шкурки померлих особин утилізуються.

Інфекційний риніт

При риніті в кролика з’являється серозна течія з носа, потім слиз. Він часто чхає й чеше носик.

Лікують кролів фурациліном 1% змішаним пеніциліном (20 000 одиниць на 1 мг). Закапувати суміш 2 рази в день. Можна використовувати в якості лікування екмоновоцилін, розводячи препарат з кип’яченою водою 1:2 або з розчином NaCl. Закопують у ніздрі по 5-6 капель.

Запалення легенів

Основними факторами, що викликають недугу, є протяги, різкі перепади температури, висока вологість. Діагностувати його не важко буде:

  • відсутність апетиту;
  • висока температура (до 42 градусів);
  • наявність хрипів при подиху;
  • виділення з ніздрів.

При наявності цих ознак кролів поміщають у комфортні умови без протягів з оптимальною вологістю й температурою. Давати йому інтенсивно харчуватися й лікувати антибіотиками. Давати йому якнайбільше   пити.

Отруєння

Часто причиною отруєння є отрутні трави, що попадають у траву для корму. Ознаками отруєння є понос, блювота, посилене слиновиділення. Часто порушується координація тіла.Спочатку слід перемінити корм і давати кролям багато пити. Зробити рисовий або вівсяний відвар. Вони мають абсорбуючу властивість.

Профілактика захворювань

Краща профілактика – комфортні умови змісту. Підлога повинен бути ґратчастою, щоб відходи не накопичувалися, і була гарна циркуляція повітря. Щоб не розмножувалися паразити навколо клітки кролів, потрібно вчасно забирати солому. Залишки корму й води забирати, щоб там не розмножувалися бактерії. Вони завжди повинні бути свіжими. Регулярно робити дезінфекцію приміщення, де живуть кролі.

Огляд дорослих кролів і маленьких кроленят повинен бути регулярним. Це дає можливість вчасно помітити ознаки захворювання й ефективно з ним боротися. Спочатку симптоми проявляються на слизуватих оболонках, тому їм віддається особлива увага.

Вакцинація кролів

Після відлучення кроленят від матері їх імунітет згодом  слабшає й вони стають більш схильними до захворювань. З метою профілактики від самих небезпечних захворювань були розроблені вакцини для кролів. Найпоширеніші  щеплення: від ВГБК і від міксоматозу. Першу роблять в основному, починаючи з 1, 5-місячного віку. Імунітет тримається 6-9 місяців, потім необхідна ревакцинація. Сьогодні розроблені комплексні вакцини, які захищають тварину одночасно від декількох захворювань.

Робити щеплення потрібно дотримуючись деяких правил. Дотримуватися строків щеплення, купувати вакцину в надійних місцях, стежити за строком її придатності. Тварина перед вакцинацією повинна бути абсолютно здоровою. Захворілому кроликові вакцинацію від цієї недуги робити немає рації – вона буде неефективна.

Кролик не менше ніж люди піддається багатьом небезпечним захворюванням. Тому, щоб кролик приносив користь, за ним необхідний ретельний догляд і уважне ставлення. При найменших ознаках зміни в його поведінці або зовнішньому вигляді необхідно вживати заходів.

Категорія: Мої статті | Додав: олег (08.10.2017)
Переглядів: 5306 | Рейтинг: 3.0/1
Всього коментарів: 0
avatar